Wazon z Dorchester

Wazon z DorchesterBywa, że uczonym trafiają się znaleziska, których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Zarówno ich przypuszczalny wiek, jak i przeznaczenie oraz technologia wytwarzania, stanowią niemożliwą często do rozwiązania zagadkę. Niektóre takie artefakty okazują się przedmiotami rzeczywistego pochodzenia, uważanymi tylko za jakieś sztuczne obiekty, niektóre okazują się zwykłymi falsyfikatami, ale istnieje też część znalezisk, które porażają swoją niezwykłością i nie poddają się próbom racjonalnego wyjaśnienia.

Jak wyjaśnić obecność jakiegoś przedmiotu tam, gdzie w żaden sposób nie powinno go być? Jak odnieść się do przedmiotów, których nie można wykonać znanymi nam technologiami? A są też obiekty, których przeznaczenia możemy się tylko domyślać – nie dysponujemy jeszcze tak zaawansowaną techniką…

Bardzo ciekawy przedmiot został znaleziony w czerwcu 1852 roku przy Meeting House Hill, w Dorchester, w stanie Massachusetts. Podczas prac związanych z kruszeniem skał materiałami wybuchowymi znaleziono pośród odłamków kamieni dwie części metalowego przedmiotu, rozerwanego na skutek eksplozji. Po połączeniu obu kawałków powstało regularnych kształtów naczynie w kształcie dzwonu. Jego wysokość wynosiła 11,5 cm, średnica podstawy 16,5 cm oraz średnica u góry – 6,4 cm. Ściany naczynia miały grubość 0,3 cm. Metal był, sądząc po kolorze, podobny do cynku albo stopu cynku ze srebrem.

Na zewnętrznej powierzchni przedmiotu wyraźnie było widać sześć wizerunków nieznanego kwiatu albo bukietu, pokrytych srebrem, a w dolnej części dzwonu, na okręgu, rozmieszczono rysunek wianka, także posrebrzony. Dziwny przedmiot wydobyto z warstwy skał, które przed wybuchem znajdowały się na głębokości 4,5 m. Wiek tych skał jest szacowany na 570-593 mln lat. Anonimowa informacja o znalezisku zamieszczona w lokalnej gazecie „Boston Transcript” została przedrukowana w „Scientific American” z dnia 5 czerwca 1852 r.

Ocena znaleziska

W przypadku takich artefaktów starożytności, jak między innymi londyński młotek, wolframowe sprężynki, czy znaleziona koło Bagdadu bateria, staramy się przedstawiać różne hipotezy i próby wyjaśnienia ich pochodzenia i zastosowania. Wazon z Dorchester stanowi przykład i dowód na to, że niektóre trudne do wyjaśnienia znaleziska mogą być zwykłymi podróbkami. Im bardziej wątpliwe jest pochodzenie znaleziska, tym bardziej prawdopodobne jest zwykłe oszustwo albo chęć manipulowania opinią publiczną.

  • Naczynie znaleziono rzekomo w bazalcie – skale wulkanicznej powstałej w wyniku wylewów lawowych. Temperatura topienia bazaltu wynosi 1200-1300° Wspomniane metalowe naczynie nie mogło pozostać w stanie stałym w temperaturze powyżej 1030°C, a przy temperaturze ponad 960°C powinno stać się plastyczne i zmienić kształt.
  • Wazon sfotografowano bez pęknięć i widocznych uszkodzeń, który potem zniknął gdzieś bez śladu.
  • Przedmiot znaleziono wśród odłamków skalnych, przy czym nie ma żadnego dowodu na to, że tkwił on wcześniej w litej skale.
  • Wazon z Dorchester jest praktycznie identyczny pod względem formy i ornamentyki z indyjską podstawką pod fajkę z XIX w.

W jakim celu mogła być sporządzona taka fałszywka?

Waza z Dorchester

Nasuwa się jeden zasadniczy powód: pokazanie, że naukowa teoria ewolucji człowieka jest błędem. Ruchy kreacjonistyczne oparte na biblijnym fundamentalizmie głosiły i głoszą teorie, które nauka dawno już obaliła. Ich zwolennicy mówią tak:

„W bryłach węgla i skałach osadowych znajdowane są rozmaite artefakty, które świadczą o istnieniu pradawnej cywilizacji na ziemi. Zniszczył ją ewidentnie ten sam globalny kataklizm około 4400 lat temu (potop), który przyczynił się do powstania złóż węgla i ropy, a także do utworzenia skał osadowych. W jaki sposób metalowy wazon znalazł się w litej skale kambryjskiej datowanej na 600 milionów lat? Według teorii ewolucji życie na ziemi zaczynało się wówczas dopiero wykluwać w swoich najprostszych formach. Natomiast według Biblii człowiek istniał na ziemi od początku. Wazon znaleziony w litej skale z Dorchester wskazuje, że racja jest po stronie Pisma Świętego.” J

eżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w Ameryce Północnej już w XIX wieku istniało wiele chrześcijańskich grup wyznaniowych (obecnie jest ich ponad 1500), to łatwo można sobie wyobrazić próbę doświadczalnego „wsparcia” argumentacji którejś z nich. Jakie miliony lat? Skały powstały po potopie, czyli jakieś 4400 lat temu, a wazon, nieco starszy, po prostu w nich utkwił…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to będzie nieziemsko, jeśli go ocenisz, skomentujesz, albo nawet udostępnisz znajomym.

94
×

Szukaj w serwisie

×

Powyżej wpisz poszukiwane słowa