Niebo Tavatimsa

Niebo TavatimsaTo malowidło z osiemnastowiecznego manuskryptu przedstawia boga Indrę (ma zielony kolor skóry) w swoim pałacu. Z lewej strony widoczny jest pawilon boskiego wierzchowca, trzygłowego słonia Erawan. Na górze z lewej strony znajduje się miejsce zgromadzeń bogów. Ma ono 900 yojana szerokości i 900 yojana wysokości, gdzie 1 yojana = ok.16 km. Z prawej strony u góry widać pagodę Chulamani, Chulamani-Chedi (chedi = pagoda). Niżej klęczy Phra Malai (legendarny mnich), który wraz z Indrą składa uszanowanie relikwiom Buddy. Z powstaniem Chulamani-Chedi związana jest następująca legenda:

Kiedy książę Siddharta Gautama (przyszły Budda) wymknął się ze swego pałacu, aby wyrzec się świata, udał się wczesnym rankiem konno nad rzekę Anoma. Dał swemu koniowi Kanthaka ostrogi i skoczył przez szeroką rzekę na drugi brzeg. Tam zsiadł z konia i przekazał swemu wiernemu słudze odzież, kosztowności oraz konia i prosił go, aby wszystko zwrócił do pałacu. Następnie usiadł na piaszczystym brzegu rzeki i ujął w rękę swój długi warkocz włosów upięty w kok. Drugą ręką chwycił swój miecz i jednym cięciem uciął włosy.

Szybkim ruchem rzucił swoje włosy w powietrze i zawołał: „Jeśli kiedykolwiek mam stać się Przebudzonym (Budda), niechaj moje włosy nie spadną na ziemię”. Indra, król bogów, usłyszał te słowa, szybko wziął w rękę złoty koszyk i złapał włosy. W Niebie Tavatimsa stworzył następnie pagodę (chedi), w której zamknął włosy, jako pierwszą relikwię Buddy. Nazwał tę pagodę Chulamani-Chedi, co znaczy „Świątynia diademu”.  

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to będzie nieziemsko, jeśli go ocenisz, skomentujesz, albo nawet udostępnisz znajomym.

138
×

Szukaj w serwisie

×

Powyżej wpisz poszukiwane słowa