Koziorożec - Horoskop i cechy charakteru

♑ Koziorożec jest dziesiątym astrologicznym znakiem zodiaku. Przypisywany jest osobom urodzonym między 22 grudnia i 20 stycznia.

Mitologia

W starogreckiej mitologii Koziorożec był utożsamiany z kozą Amaltheą, która wykarmiła mlekiem (a spotyka się też wariant, że ambrozją) młodego Zeusa na wyspie Krecie. W dowód wdzięczności Zeus zamienił swoją karmicielkę w gwiazdozbiór Koziorożca. Według innej wersji, mitologicznym odpowiednikiem Koziorożca jest starogrecki bóg lasów i łowów Pan, towarzysz Dionizosa, urodzony z koźlimi nogami, brodą i rogami. Pan pomagał bogom w bitwach (zwłaszcza pomógł Zeusowi w walce z tytanami), sprowadzając „paniczny” strach na wrogów. Za pomoc bogom został zamieniony w gwiazdozbiór. Jeden z mitów opowiada o tym, jak to Pan ledwie nie stał się ofiarą ziejącego ogniem Tyfona. Prześladowany przez Tyfona Pan upadł w wody Nilu i wówczas dolna część jego tułowia przekształciła się rybi ogon.

Symbole

Obok standardowego wizerunku Koziorożca w postaci kozy/kozła, innym rozpowszechnionym obrazem tego znaku jest ryba-koza, czyli koza z rybim ogonem.

Charakter Koziorożca

Czy zdarzyło się Wam spotykać ludzi, którzy na pozór wyglądali na skromnych i ustępliwych, jednak w razie potrzeby demonstrowali swój twardy charakter i niezłomną wolę? Najpewniej był to Koziorożec. Właśnie ten znak zodiaku nadaje ludziom niezwykły upór w dążeniu do celu. Jednak jest to upór nie wojownika, ale dyplomaty. koziorozecCharakter Koziorożca odbija się na jego wyglądzie zewnętrznym oraz stylu życia. Nic dziwnego, że Koziorożec sprawia wrażenie miękkiego i łagodnego, przecież on rzeczywiście z nikim nie zamierza walczyć ani pośpiesznie wyrywać się do przodu, rozpychając się łokciami. Nigdy! Zamiast tego będzie on planowo posuwał się w zamierzonym kierunku, a w długiej drodze do celu czas będzie jego sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Podczas gdy koledzy Koziorożca tracą siły w walce, ten spokojnie i uparcie idzie do przodu, i w rezultacie może pozostawić daleko w tyle swoich niecierpliwych konkurentów. Te cechy – spokój i wiara w siebie – są dla Koziorożca znamienne praktycznie w każdym przypadku. Stara się trzymać z dala od konfliktów i sporów, jednak kiedy to się nie udaje, zdolny jest zachować zimną krew i nawet stać się arbitrem. Praktycznej i konserwatywnej naturze Koziorożca obce są nieprzemyślane decyzje i zbędne ryzyko. W każdym przypadku stara się znaleźć wszystkie „za” i „przeciw”, przez co unika błędów. Mimo to, nie można nazwać Koziorożca niezdecydowanym. Jest on w stanie podjąć konkretną decyzję i wziąć za nią odpowiedzialność.

Drugą stroną charakteru Koziorożca jest jego ogromny upór. Duma i poczucie własnej wartości często przeszkadzają mu w przyznaniu się do porażki zarówno w dyskusji, jak i w interesach.

Koziorożców uważa się za natury ambitne i tak przeważnie jest w rzeczywistości. Są oni przekonani, że życie, to nie tylko ruch do przodu ale i w górę. Wyobrażając sobie przyszłość, widzą siebie zawsze stojących o jeden stopień wyżej, niż obecnie. W każdej sferze życia – w pracy, w finansach, w miłości – Koziorożec potrafi stawiać przed sobą szlachetne cele i dążyć do nich. Jest bardzo pracowity, umie koncentrować się i jest zdolny do żmudnej pracy. Ponadto doskonale sprawdza się zarówno w roli przełożonego, jak i podwładnego. Nic dziwnego, że wszystkie te cechy pomagają mu zwykle osiągnąć cele, do których z uporem dąży. Żywiołem Koziorożca jest Ziemia, która odpowiada za to, aby mocno stał na nogach, a jego planeta Saturn skłania go do traktowania wszystkiego bardzo poważnie i odpowiedzialnie.

Horoskop Koziorożca 

Dla Koziorożca obecny rok zapowiada się bardzo udanie! Będzie kontynuacja pozytywnych tendencji roku minionego oraz nowe sukcesy: gwiazdy wchodzą w tym roku w pełny rezonans ze spokojnym i upartym charakterem tego znaku Zodiaku. Koziorożec dozna w roku niezwykłego wzrostu i przypływu sił, co pomoże mu łatwo zrealizować postawione cele. Energii wystarczy mu nie tylko na ważne zadania, ale też na przyjemne drobiazgi, hobby, podróże, rozrywki – słowem na wszystko, czego zechce. Jedynie wrodzony rozsądek nie pozwoli Koziorożcowi nadmiernie zajmować się błahostkami. Najważniejsze, co podarują mu gwiazdy w 2016 roku, to wewnętrzna harmonia i pozytywny nastrój, wzbogacenie relacji z ukochaną osobą oraz powiew świeżości w jego życiu. Koziorożcowi można tylko pozazdrościć: to wspaniałe, jasne i radosne uczucie, które zwykle powstaje w noworoczną noc, w jego duszy będzie panować praktycznie przez cały rok.

Horoskop dziecięcy

Dzieci-Koziorożce są zwykle poważne, posłuszne i grzeczne. Nie przynoszą rodzicom nieprzyjemnych niespodzianek, odpowiedzialnie traktują naukę i obowiązki domowe, i w ogóle robią wrażenie osób bardzo dojrzałych. Aby porozumieć się z takim dzieckiem, trzeba traktować go na równi ze sobą. Wiele młodych Koziorożców nie znosi nawet zdrabniania własnego imienia, nie mówiąc o innych infantylnych manierach dorosłych. Młode Koziorożce nie są zbyt towarzyskie, rzadko gromadzą wokół siebie większe towarzystwo i zwykle posiadają tylko jednego-dwóch bliskich kolegów. Przeważnie łatwo przychodzi im nauka, większość urodzonych pod tym znakiem dzieci wykazuje zainteresowanie naukami ścisłymi, chociaż i w dyscyplinach humanistycznych też potrafią odnosić wielkie sukcesy. Koziorożce, to bardzo domatorskie dzieci. Chętnie spędzają czas z rodzicami, lubią uroczystości rodzinne, cieszą się z możliwości pomocy bliskim. Pewien upór jest właściwy Koziorożcom od dzieciństwa i z wiekiem tylko się nasila. Trudno jest odwieść go od jakiegoś zamiaru: on doskonale wie, czego chce i będzie to realizował nawet wbrew okolicznościom i życzeniom innych. Nawyki, którym Koziorożce będą wierne przez całe życie, formują się już w dzieciństwie. Jeśli rodzice chcą, aby były one pożyteczne, muszą sami dawać dobry przykład; to jedyny sposób, aby uzyskać wpływ na dorastającego Koziorożca. Należy zwracać baczną uwagę na zdrowie Koziorożca, który w dzieciństwie bywa bardzo chorowitym dzieckiem. Właściwe odżywianie i zdrowy tryb życia pomogą takim dzieciom uniknąć wielu chorób, jednak przestrzegać tych reguł muszą wszyscy członkowie rodziny, w przeciwnym razie młody Koziorożec poczuje się niesłusznie dyskryminowanym.

Sławne osoby spod znaku Koziorożca

Nostradamus, Izaak Newton, Jack London, Gerard Depardieu, Kevin Costner, Elvis Presley, Al Capone, Paul Cézanne, Marlene Dietrich, Joanna d’Arc, Stanisław Wyspiański, Mao Zedong, Martin Luther King, Nicolas Cage, Adam Mickiewicz, Weronika Rosati, Joanna Brodzik, Denzel Washington, Michael Schumacher i wiele innych. (S)

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to będzie nieziemsko, jeśli go ocenisz, skomentujesz, albo nawet udostępnisz znajomym.

×

Szukaj w serwisie

×